Словник термінів

ПОЛІГРАФІЧНІ ТЕРМІНИ - ПРОСТО І ДОСТУПНО

Авторський аркуш - одиниця обсягу літературного твору, що дорівнює 40 000 знаків, включаючи пробіли між словами, або 700 рядкам віршованого тексту чи 3000 см2 ілюстративного матеріалу. 

Бігування - нанесення на папір, картон, відбитки або частково сфальцьований зошит ліній згинів (бігів) за допомогою тупих плоских або дискових ножів, які витискають й ущільнюють матеріал, частково руйнуючи зв'язки між волокнами.

Брошура - невеликого обсягу друковане видання, що містить не менш як 4 і не більш як 48 с, у м'якій паперовій обкладинці чи без неї.

Брошурування – виготовлення  зшитків, комплектування книжкового блока і його скріплення, покриття обкладинкою та обрізування.

Буклет - видання, надруковане на одному аркуші паперу, сфальцьоване в кілька паралельних згинів без шиття і розрізування.

Верстання - процес формування сторінок видання за визначеними розмірами з тексту, ілюстрацій та інших його елементів.

Випускні дані - частина вихідних відомостей, що зазначають дату підписання до друку, формат паперу, спосіб друку, обсяг видання, тираж.

Висікання - вирубування паперу або картону за допомогою загостреного штампа чи інших виробів будь-якої конфігурації.

Вихідні дані - частина вихідних відомостей, що зазначають місце видання, назву видавництва та рік випуску видання.

Гарнітура - повний комплект шрифтів різних накреслень і кеглів, але єдиних за характером рисунка.

Лакування - покривання поверхні задрукованого матеріалу полімерною плівкою за підвищеної температури та (чи) під тиском клейовим чи безклейовим способом.

Однофарбове друкування - друкування однією фарбою будь-якого кольору.

Оперативний друк - див. Цифровий друк 

Оригінал-макет -  оригінал, кожна сторінка якого ідентична відповідній сторінці майбутнього друкованого виробу.

Офсетний друк - друк відбувається із спеціально підготовлених офсетних форм, котрі почергово розміщуються в друкарській машині. Друкуючим елементом форми є хімічно оброблені ділянки поверхні пластин. На форму накатується офсетна фарба, котра через головний офсетний циліндр переноситься на матеріал (папір). Для кожного із основних складових кольорів використовують окрему форму (зазвичай їх чотири), відповідно, кожний колір друкується на окремій секції машини та називається "прогон". 

Підрізування (аркушів) - надавання листовому поліграфічному матеріалові потрібних розмірів на різальній машині.

Фальцювання - згинання задрукованих аркушів в зошит із фіксуванням згинів.

Формат паперу - стандартизований розмір паперового аркуша. В даний час домінують дві системи: міжнародний стандарт (A4 та супутні) і північноамериканська. Згідно міжнародного стандарту, А4 – це формат офісного паперу, А3 – формат газети або плакату, А2, А1 та А0 – формати плакатів та постерів. Формат А5 – формат книжковий.

Цифровий друк – спосіб друку безпосередньо з комп'ютера без додаткових процесів додрукованої підготовки. Це істотно заощаджує час на процес виробництва друкованої продукції.  Друк малих тиражів методом цифрового друку дуже вигідний й рентабельний за рахунок економії на додрукованих дорогих операціях. При цьому вартість одного відбитка на цифровому апараті не залежить від тиражу.